רחוקים אך קרובים - מהדורת יולי

אחרי ביטול הזכות להפלות, יהודי ארה״ב מבטיחים: ״נצא לפעולה״

החלטת בית המשפט העליון של ארה״ב להפוך את פסק הדין רו נגד ווייד ולבטל בכך את ההגנה החוקתית על זכותן של נשים להפיל, הציתה גל של פעלתנות בקהילה היהודית האמריקנית. ההחלטה עוררה תסיסה בקרב פעילים יהודים. המועצה הלאומית של נשים יהודיות (NCJW) קיימה משמרת מחאה וירטואלית מיד אחרי פרסום ההחלטה. אולם ארגונים אורתודוקסיים דווקא תמכו במהלך או נמנעו מלהגיב. (JTA)

 

תביעה בפלורידה: החוק האוסר על הפלות פוגע בחופש הדת של יהודים

עוד טרם החלטת בית המשפט העליון בארה"ב המבטל את פסק הדין רו נגד וויד, רב קהילת "לדור ודור" בבוינטון ביץ' שבדרום פלורידה הגיש תביעה נגד מדינת פלורידה בטענה שהחוק המדינתי האוסר על הפלות אחרי השבוע ה- 15 להריון פוגע בחופש הדת של יהודים. "היהדות בקונפליקט עם החוק" אמר הרב בארי סילבר שהסביר שהיהדות תומכת בהפלה אם ההריון מסכן את החיים או הבריאות של האם. "נצטרך לבחור בין היהדות לחוק, ואם נבחר ביהדות נסתכן בעונש מאסר". (Miami Herald)
 

לראשונה: מנהיגי הפדרציה היהודית בניו יורק ביקרו בערב הסעודית

משלחת של מנהיגי הפדרציה היהודית בניו יורק (UJA) נסעה לערב הסעודית, לראשונה, לארבעה ימים של דיאלוג בינדתי. במשלחת השתתפו מגוון מנהיגים יהודיים מאזור ניו יורק, כולל עובדי הפדרציה ואנשי דת מקומיים מכלל הזרמים. המנהיגים היהודיים דנו עם גורמים בכירים בערב הסעודית בנושאים כגון סובלנות בין-דתית, אבל גם בתוספות הטובות ביותר לשווארמה. (Jewish Insider)

 

הישיבה יוניברסיטי (YU) חוייבה על ידי בית המשפט להכניס מועדון להטב"ק+ לקמפוס
הישיבה יוניברסיטי, אוניברסיטה יהודית גדולה במדינת ניו יורק, הוא "ארגון לא דתי", הכפוף לחוק זכויות האדם של העיר ניו יורק – כך על פי פסיקת בית המשפט של מחוז ניו יורק ככזה, על המוסד הוותיק והיוקרתי להעניק לחברי התא הגאה YU Pride Alliance "את מלוא ההתאמות השוות" כפי שמקבלים תאי סטודנטים אחרים,נכתב בפסק הדין. (The Jerusalem Post)

 

מה זה אומר להיות שחקן יהודי אמריקאי ברודוויי?

השחקן אדם קנטור, שזכה בפרסי הגראמי והאמי, מודה כי התחיל לחקור לעומק את משמעות הזהות היהודית שלו רק כשלוהק ל"כנר על הגג". במסגרת סדרת רשת של קרן רודרמן הוא מספר איך הרגיש לפעמים כמו עלה תאנה. בסדרה הוא נפגש עם סבתו ומדבר על הפערים בין מי שייסדו את הקהילה היהודית, לדור הצעיר. (ynet)

 

לאן נעלמו חנויות החמוצים (היהודיות) בניו יורק?

בעבר פעלו בניו יורק עשרות חנויות שמכרו חמוצים והיום נותר מקדש אחד בודד. ב"שדרת החמוצים של ניו-יורק" נותרה רק חנות אחת שפועלת על פי אותם מתכונים כמו לפני מאה שנה ויותר במזרח אירופה. עיתונאי הארץ צח יוקד נכנס ל"קודש הקודשים" של אנשי החמוצים האחרונים בניו יורק. (הארץ)

 

שירה חדשה-ישנה: רשת החזנות לנשים (WCN) חוגגת 40

"כשאני חושבת על 40 שנה לרשת החזנות לנשים (WCN), אני נזכרת בימים הראשונים. זה כאילו דור חדש לגמרי קיים כיום, והשינויים נתפסים כטבעיים, וכפי שהדברים צריכים להיות", כתבה החזנית דבורה קצ'קו-צימרמן שהקימה את הארגון. רשת החזנות לנשים היא קבוצת תמיכה בינלאומית לחזנות, הפועלת להכרה ולהעסקתן של חזניות מוסמכות. (The Jerusalem Post)