פועלים למען רווחתה ושגשוגה של הקהילה היהודית העולמית

ארגון הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה (JFNA) מייצג  146פדרציות יהודיות ולמעלה מ-300 קהילות יהודיות עצמאיות והינו הארגון היהודי הגדול ביותר בארצות הברית וקנדה. ארגון JFNA שם לו למטרה לפעול לרווחת ושגשוג הקהילה היהודית העולמית. הארגון מייצג את כל הפדרציות המקומיות ואף מספק לפדרציות ולקהילות יהודיות עצמאיות מגוון רחב של שירותים המיועדים לחזק אותן ולאפשר פעילות קולקטיבית ברמה היבשתית (צפון אמריקה) והבינלאומית.

 

הפדרציה היהודית המקומית הינה גוף קהילתי הפועל בכל עיר או אזור בו חיים יהודים בארה"ב וקנדה. הפדרציות פועלות במגוון תחומים רחב כגון סעד, זקנה, פילנתרופיה, חינוך יהודי, שילוב בעלי מוגבלויות, מדיניות חוץ, ביטחון פנים ובריאות.

 

בישראל, ארגון ה-JFNA עובד בשותפות עם הסוכנות היהודית, ארגון הג'וינט העולמי, ממשלת ישראל ומגוון ארגונים ממלכתיים והתנדבותיים נוספים. ה-JFNA פועל בישראל כדי לחזק את החברה האזרחית, לעזור לאוכלוסיות מוחלשות כגון עולים חדשים וניצולי שואה, לחזק ולבנות חיים יהודיים ברחבי העולם וכדי להבטיח את עתידה של מדינת ישראל.

 

סימן ההיכר של עבודת הפדרציות היהודיות הינו המחויבות הייחודית והמתמשכת לסיוע בעתות משבר ובזמני חירום בישראל וברחבי העולם היהודי וכן סיוע באסונות הומניטריים, באשר הם, ברחבי העולם.

 

ארגון ה-JFNA מפעיל לובי בוושינגטון, בכדי להבטיח, בעת שגרה, תמיכה של כ-10 מיליארד דולר מכספי הממשל המועברים לקהילות היהודיות. כספים אלה תכליתם השקעה באלפי סוכנויות וארגונים יהודיים המשרתים אנשים מכל הרקעים, לדוגמא: בתי חולים, בתי אבות, מרכזים קהילתיים, סוכנויות סעד לילדים ומבוגרים ואף הכשרה מקצועית. בעתות חירום, כגון בתקופת הקורונה, התמיכה הממשלתית בקהילות היהודיות גדלה באופן משמעותי, בין השאר כתוצאה מפעילות הלובי של ארגון ה-JFNA.

 

ארגון ה-JFNA מוביל מספר פרויקטים ברמה הלאומית בצפון אמריקה, ביניהם מיזם שתכליתו הבטחת ביטחונן הפיזי של הקהילות היהודיות, והמאבק נגד אנטישמיות. כמן כן, מפעיל הארגון תכנית הנלחמת בתופעות של דה-לגיטימציה ו-BDS נגד מדינת ישראל ברחבי צפון אמריקה.

 

תנועת הפדרציות נמנית עם עשרת ארגוני הצדקה הגדולים בצפון אמריקה ואף עוסקת בגיוס וחלוקת משאבים ליעדים הקולקטיביים של הקהילה היהודית בצפון אמריקה, ומחוצה לה. עיקר העבודה מחוץ לצפון אמריקה מתבצעת דרך שיתוף פעולה עם הסוכנות היהודית לארץ ישראל, ארגון הג'וינט העולמי, ו-WORLD ORT קדימה מדע.

 

אחד מהפרויקטים המרכזיים של הפדרציות היהודיות הוא הכנס השנתי של הארגון, ה-GA (General Assembly) המתקיים מדי שנה בעיר אחרת בצפון אמריקה במשך קרוב ל-100 שנה. לפני למעלה מ-20 שנה בעת האינתיפאדה השנייה, הוחלט  לקיים את הכנס בישראל פעם ב-5 שנים, והוא מתוכנן להתקיים בישראל שוב באביב 2023, לציון 75 שנה למדינת ישראל.

 

המשרד הראשי של ה- JFNAיושב בניו יורק, ובראשו עומד חבר הקונגרס לשעבר מר אריק פינגרהאט. המטה הישראלי של הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה יושב בבניין המוסדות הלאומיים בירושלים, ובראשו עומדת הגב' בקי כספי.