רחוקים אך קרובים- מהדורת אפריל

הסיפורים החשובים, המעניינים והמפתיעים מיהדות צפון אמריקה.

"כולנו נלהבים מישראל": אלפי יהודים מהתפוצות חגגו 75 למדינה
מספר שיא של משתתפים ומשלחות מהקהילות היהודיות בתפוצות הגיעו ארצה לרגל שנת ה-75 למדינה ולקחו חלק באירוע חגיגי של יהדות התפוצות לכבוד יום העצמאות. באירוע, שאורגן על ידי הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה, הסוכנות היהודית, ההסתדרות הציונית העולמית וקרן היסוד, נכחו אלפי מנהיגי קהילות יהודיות, וכלל נאום של נשיא המדינה יצחק הרצוג (ערוץ 7).

"חוגגים 75 שנות מדינת ישראל יחד עם כל עם ישראל"
"אנחנו רוצים להאמין שגם אנשי המחאה וגם אנשי הקואליציה, יחד עם משתתפי הכנס שלנו, רוצים להשמיע את קולם, ואנחנו שמחנו שאישי ציבור ישראליים הסכימו לבוא ולכבד את האורחים מחו"ל", אמרה בקי כספי, סגנית נשיא בכירה לישראל בארגון הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה לנורית קנטי בגלי צה"ל. "אנחנו רוצים להיות ביחד עם כל עם ישראל לכבוד יום העצמאות ה-75". (גל"צ)

קרוב ל-50 אחוז ירידה בהשתתפות בבתי ספר יהודיים משלימים
ההרשמה לבתי ספר יהודיים משלימים (אלה שהתלמידים לומדים בהם בנוסף ללימודים העיקרים בבתי ספר פרטיים או ציבוריים), ירדה בכמחצית במהלך 15 השנים האחרונות.
על פי דו"ח של ה- Jewish Education Project, עמותה המקדמת חדשנות חינוכית ותומכת במחנכים יהודים במגוון רחב של מסגרות, על אף גידול של כ-17% במספר הילדים היהודיים בין 2000 ל-2020, חלה ירידה דרסטית בהשתתפות בתוכניות חינוכיות אלה. (JTA)

התארגנות חדשה בניו יורק ובניו ג'רזי להגנה על הקהילות היהודיות
קבוצות יהודיות בניו יורק ובניו ג'רזי יצרו שיתוף פעולה בשם Jewish Security Alliance שמטרתה להגן על קהילות יהודיות באזורים אלה. "סוג זה של שותפות הופכת את הקהילה היהודית שלנו לבטוחה יותר; כשאנחנו מתקשרים האחד עם השני, חולקים מידע מודיעיני ועובדים בתיאום עם גורמי אכיפת החוק, כולם מרוויחים". (JNS)

הכירו את צאצא העבדים שהפך לרב אורתודוקסי בהארלם
"תמיד הסתכלו עליי אחרת" אומר הרב אייזיאה רוטשטיין, בן לאם אפרו-אמריקנית שהתגיירה, צאצא לעבדים מאלבמה ובן דוד של הנערה קרול רוברטסון, שנרצחה לפני 60 שנה בפשע שנאה שביצעו גזענים לבנים. לרגל ביקורו בישראל, הוא מספר על הפעולות שלו בעד שוויון יהודי ונגד אפליה בקהילה.(YNET)

יהודים אמריקאים: לנטפליקס יש תוכנית שידוכים חדשה בשבילכם
נטפליקס הכריזה על תוכנית ריאליטי שידוכים חדשה "שידוכים יהודיים" (Jewish Matchmaking), שתציג רווקים יהודים מישראל ומארה"ב שיעבירו את האחריות למציאת אהבה לידיה של שדכנית צמרת, בתקווה שמסורת השידוך העתיקה תשפר את סיכוייהם בעולם של היום. הסדרה, שצפויהלעלות החודש, נקראית בעברית "שדכנות מודרנית". (מאקו)

סרט אנימציה שסיפר על עכברים יהודיים שמהגרים לארה"ב הפך למחזמר
מחזמר חדש המבוסס על הסרט "פייבל והחלום האמריקאי",  יעלה לראשונה על ידי תיאטרון הילדים במיניאפוליס. המחזמר מבוסס על סרט בשם זה שיצר סטיבן שפילברג ב-1986 וזכה להצלחה רבה. הסרט והמחזמר החדש מגוללים את הרפתקאותיהם של פייבל מאוסקביץ ומשפחתו שמהגרים בסוף המאה ה-19 מאזור אוקראינה שבאימפריה הרוסית לארצות הברית ומשתקעים בניו יורק. (JTA)