רחוקים אך קרובים - מהדורת פברואר

היסטוריה: הסנטור היהודי צ’אק שומר מונה למנהיג הרוב בסנאט - התפקיד הבכיר ביותר שיהודי נבחר אליו בתולדות ארה"ב
חבר הסנאט היהודי צ'אק שומר נבחר ביום רביעי האחרון לתפקיד מנהיג הרוב בסנאט, ולמעשה ליהודי שנבחר לתפקיד הבכיר ביותר בתולדות ארה"ב. בדבריו לסנאט בפעם הראשונה, שומר נראה מעט המום ולקח רגע לעצמו. "היום, האיום לדמוקרטיה מהנשיא עצמו נגמר, אבל האתגרים שלנו כאומה נותרים" אמר שומר. (Times of Israel, הזירה)
https://www.timesofisrael.com/chuck-schumer-is-now-washingtons-highest-ranking-jewish-elected-official-ever/
 
למרות הקורונה: הפדרציות היהודיות גייסו יותר מהמתוכנן למען ישראל והקהילות היהודיות בעולם
יו"ר הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה (JFNA
) מארק וילף חשף במכתב לפדרציות כי גיוס הכספים של הארגון למען ישראל ופעילות בינלאומית (מחוץ לצפון אמריקה) עלה על התכנון לשנת 2020. היעד שהציב לעצמו ה-JFNA בסוף שנת 2019 היה לגייס 72 מיליון דולר לטובת פעילות הסוכנות היהודיות, הג'וינט ואורט עולמי. אך הסכום שגויס בפועל קרוב ל-73 מיליון דולר  וזאת בשנה של משברים קשים מאוד, במיוחד בקהילה היהודית, בעקבות הקורונה. למכתב המלא:
https://jewishfederations.org/about-jfna/jfna-leadership/from-our-leadership/jewish-federations-israel-and-overseas-giving-exceeds-2020-goal
 
הקהילות היהודיות בלוס אנג׳לס ובאריזונה נאנקות תחת גל התמותה העצום מקורונה
קליפורניה נמצאת בעיצומה של התפרצות חסרת תקדים של נגיף הקורונה והייתה בשבוע שעבר למדינה הראשונה בארה״ב בה נרשמו יותר משלושה מיליון חולים. מתוכם, מיליון חולים הם ממחוז לוס אנג'לס, ביתה של הקהילה היהודית השנייה בגודלה בארה"ב, המונה כחצי מיליון איש ואישה. מעל 14,000 איש מתו בלוס אנג'לס, ויחידות הטיפול הנמרץ בבתי חולים מלאות עד אפס מקום. בתי הלוויות היהודים בלוס אנג'לס מתקשים לעמוד בקצב. (
JTA)
https://www.jtahebrew.com/2310/
 
ג'ון אוסוף: כל מה שצריך לדעת על הסנטור הדמוקרטי היהודי החדש
צעיר יהודי בן 33 בשם ג'ון אוֹסוֹף עשה את הבלתי אפשרי: הוא זכה בבחירות לסנאט כנציג המפלגה הדמוקרטית בג'ורג'יה, שהייתה אחד ממעוזי הרפובליקנים. יחד עם המנצח הנוסף במרוץ לסנאט, הכומר רפאל ווֹרנוֹק, הביאו השניים למהפך בשליטה בסנאט. בראיונות שקיים שיתף אוסוף שהרקע היהודי שלו מניע אותו, שהוא חגג בר מצווה, שהוא תומך בישראל ומתנגד ל-BDS
. וגם: הוא נשוי לרופאה יהודייה והוא מסוגל לאכול מרק עוף עם קניידלך גם כשיש שרב. (JTA)
https://www.jtahebrew.com/2308/
 
כל אנשי הנשיא: הכוורת היהודית של ג'ו ביידן, וגם: הנכדים היהודיים בבית הלבן
גם בממשל החדש של ג'ו ביידן ישמשו יהודים רבים, אך מהצד השני של המפה הפוליטית. הצהרת מזכיר המדינה המיועד כי השגרירות האמריקנית תישאר בירושלים התקבלה בישראל בסיפוק. בקהילה היהודית האמריקנית מצפים כעת לראות מי יקבל את התפקידים הקשורים אליה, בהם השליח המיוחד למאבק באנטישמיות. התפקיד הזה שודרג בידי בית הנבחרים וקיבל בשבועות האחרונים מעמד של שגריר, עם תקציבים גדולים ומנדט לפעילות. (מקור ראשון)
https://www.makorrishon.co.il/opinion/306475/
 
בגלל הקורונה: עלייה בביקוש לבתי ספר יהודיים בארה"ב
מערכת החינוך הציבורית של העיר שיקגו בארה"ב סגורה פיזית מחודש מרץ האחרון. מאידך, בתי הספר היהודיים בעיר פתוחים מתחילת השנה. יכולת טכנולוגית, כיתות קטנות ולימוד פרונטלי ניצחו את התשלום הגבוה: בעקבות סגירת בתי הספר הציבוריים, בתי הספר היהודיים הפרטיים בארה"ב מדווחים על פריחה.
https://www.makorrishon.co.il/international/301633/
 
התרומות לארגוני הצדקה היהודיים גדלו השנה, אבל גם מספר הנזקקים
קרוב לחצי מיליארד דולר נתרמו לארגונים יהודיים מאז פרוץ משבר הקורונה. "נדבנים מחפשים לעיתים קרובות משהו נוצץ, את הדבר החדש. זמנים כאלה מזכירים לנו עד כמה חשוב לתמוך במוסדות הקבועים שחיוניים לקידום רווחתה של הקהילה", אומר אריק גולדשטיין מנכ"ל הפדרציה היהודית של ניו יורק. הנזק הכלכלי שגרמה הקורונה יצר צורך חסר תקדים בשירותים בסיסיים כמו מזון וסיוע בדיור. המצב הוביל יותר ויותר תורמים לשנות את חלוקת התרומות ולהעדיף סיוע לשירותים סוציאליים על פני מטרות אופנתיות יותר. (זמן ישראל)
https://www.zman.co.il/189381/
 
שיא של פשעי שנאה נגד יהודים בארה"ב: הפדרציות היהודיות דורשות תקציב הולם לביטחון
בדוח שפרסם ה-
FBI האמריקאי, עלה כי פשעי השנאה כלפי יהודים הגיע לשיא בשנה האחרונה. ארגון הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה פנה לממשל בבקשה לתקצוב הולם להתמודדות עם האיומים. (מעריב)
https://www.maariv.co.il/jewishism/Article-811161